Ősszel, amikor a napok már rövidebbek, és az időjárás is egyre hidegebbé és csapadékosabbá válik,
egyre kevesebb aktív időt töltünk a szabadban, kevesebbet mozgunk.
Az őszi és téli időszakban nagyobb figyelmet kell fordítanunk immunrendszerünk erősítésére, többet kell tennünk egészségünk, valamint jó közérzetünk megőrzéséért.
Rohangó világunkban, az átlagember általában vitaminhiányosan étkezik, nem visz be szervezetébe elegendő mennyiségű vitamint.
A vitaminok és ásványi anyagok, nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára, ám kellő mennyiségben nem mindig képes az előállításukra, ezért tápanyag formájában kell hozzájutnia.
A vitaminszükségletet általában fedezi a vegyes taplálkozás. Étrendünk kialakításakor arra kell figyelnünk, hogy a táplálék nyersanyaga vitaminokban gazdag legyen, illetve hogy az ételek elkészítése során a vízben oldódó vitaminok akár 50 %- a is elveszhet.
A szervezet számára legfonotsabbak: A-vitamin (béta-karotin formájában), C-vitamin, E-vitamin, szelén.
A-vitamint tartalmaz például: máj, vese, belsőségek, tojássárgája, tengeri halak.
Néhány C-vitamin forrás:
narancs, citrom, mandarin, fekete ribiszke, mangó, kelbimbó, brokkoli, édesburgonya, spenót.
C-vitamint tartalmaznak továbbá: sárga paprika, paradicsom, fejes saláta, karfiol, áfonya, szeder, ribizli, burgonya.
E-vitamin források: növényi olajok: a napraforgó-, búzacsíra-, tökmag-, olíva-, sáfrányos szeklice-, kukoricaolaj, az egyéb gabonacsírák, mandula.
Gyümölcsökben és zöldségekben elenyésző mennyiségben található meg.
A vitaminokat tartalmazó kiegészítők, ásványi anyagok szedésének kedvező hatása több hét, vagy több hónap múlva válik érezhetővé: javul az általános közérzet, energikusabb a viselkedés, a hangulat optimistább lesz, könnyebb elkerülni vagy leküzdeni a kisebb betegségeket.